Jak vybrat nafukovací vířivku? Vše o domácím wellness na zahradě
Nafukovacích vířivek je na trhu celá řada a možná už vám z toho jde hlava kolem. Připravili jsme komplexního průvodce. Na jednom místě najdete vše, co potřebujete vědět k výběru mobilní vířivky – od parametrů, přes nejoblíbenější značky a ceny až po instalaci a údržbu. Věříme, že si pak snadno vyberete vířivku, která vám bude nejvíce vyhovovat. Jdeme na to!
Kliknutím můžete přeskočit na téma, které vás zajímá nejvíce.
Jak vybrat nafukovací vířivku na zahradu?
- Proč si pořídit zahradní vířivku? (benefity bublinkové lázně, porovnání klasické pevné a nafukovací vířivky)
- Na co se zaměřit při výběru mobilní vířivky? (typy, volba velikosti, parametry vířivek)
- Kolik stojí nafukovací vířivka? (kolik peněz si připravit a proč se nedívat jen na cenu)
- Nejoblíbenější značky a druhy zahradních vířivek (zahradní vířivky Belatrix, Intex, Netspa)
- Instalace a údržba přenosné vířivky
- Shrnutí: 10 výhod nafukovací vířivky
Zanedlouho si můžete užít koupel třeba v nafukovací vířivce Silver pro 5 osob
Proč si pořídit mobilní vířivku?
Zahradní vířivka je perfektní možností celoročního relaxu v pohodlí domova. V klidu vlastní zahrady si užijete všechny benefity bublinkové lázně i hydromasáže a zároveň neutrácíte tisíce za návštěvu wellness center. Soukromé wellness už dávno není záležitostí jen pro nejbohatší – kvalitní mobilní vířivky dnes pořídíte za rozumnou cenu. Nafukovací vířivku můžete umístit na jakýkoli rovný povrch a jednoduše ji přesouvat po zahradě dle libosti. Nebo ji sbalte a převezte třeba na chatu!
TIP: Přečtěte si celý článek o tom, jak vybrat správné místo pro zahradní vířivku. Dozvíte se, na co si dát pozor, když chcete nafukovací vířivku umístit do zimní zahrady, do interiéru, nebo jak ji používat v zimě.
Tato část vám pomůže, pokud teprve přemýšlíte, jestli se vám koupě mobilní vířivky vyplatí. Zjistěte, jaké benefity má relaxační bublinková koupel a pokud zvažujete i klasickou pevnou vířivku na zahradu, můžete si je porovnat.
Benefity bublinkové lázně
Příjemně teplá bublající voda po chvíli uleví vašim ztuhlým zádům, šíji a odplaví nahromaděný stres. Léčebný přínos perlinkové masáže potvrdily mnohé odborné studie. Nejčastěji zmiňují příznivé účinky na pohybový aparát a psychiku. Vířivka podporuje tvorbu endorfinu (hormonu štěstí), který tiší bolest, působí relaxačně a přináší dobrou náladu.
Koupel ve vířivce pomáhá usnout a je přínosná pro pokožku. Bublinky ji intenzivně prokrvují, masírují a urychlují látkovou výměnu. Hydroterapie prospívá také kardiovaskulárnímu systému, uvolňuje dýchací cesty, zmírňuje celulitidu a napomáhá hubnutí.
Extra výhody mají vířivky uzpůsobené pro proudění slané vody (tzv. se salinátorem). Koupel v mořské soli je antibakteriální a pomáhá s hojením ran a regenerací kůže, proto jsou pobyty u moře a solné lázně doporučovány i lidem s kožními potížemi. Pokožka je po slané koupeli mladistvá a hebká, protože díky soli dochází k jejímu intenzivnímu prokrvení.
TIP: Přečtěte si více o účincích koupele ve slané vodě a o vířivkách se solinátorem.
Mobilní vířivka se systémem slané vody: Deluxe Octagon pro 4 osoby
Mobilní versus klasická vířivka
Pevné vířivky, jaké všichni známe, jsou akrylátové vany s hydromasážním systémem a ohřevem vody. Koupíte variantu zapuštěnou do země, tak volně stojící. Důležitý je výběr místa, instalace zabere dost času a je podstatně finančně náročnější než vířivka nafukovací. Ceny se pohybují až v řádech statisíců. Zato ale déle vydrží.
TIP: Tento článek je zaměřený na výběr nafukovací vířivky. Vybíráte k ní zahradní nábytek? Máme pro vás připraveného kompletního průvodce výběrem zahradního nábytku.
Nafukovací vířivky jsou cenově dostupnější alternativou. Velkou výhodou je jednoduchá přenosnost – můžete ji posouvat po zahradě dle potřeby, sbalit a odvézt třeba na chatu, nebo přemístit do domu. Nejsou náročné na prostor ani stavební prostředí. Instalace je velmi jednoduchá a bez problémů ji zvládnete svépomocí – bude vám stačit přívod elektřiny, pevný rovný povrch a hadice na napuštění.
|
Pro: | Proti: |
Klasická pevná vířivka |
|
|
Mobilní vířivka |
|
|
Jak vybrat nafukovací vířivku?
V kamenných i internetových obchodech najdete celou řadu modelů a značek mobilních vířivek. Jak se v nich zorientovat? Zjistěte, co by měla ideální zahradní vířivka splňovat.
Typy nafukovacích vířivek
V zásadě existují dva základní typy mobilních vířivek – bez ohřevu, nebo s automatickým ohřevem. První variantu doporučujeme pouze pokud plánujete vířivku využívat jako zpestření letních teplých měsíců, kdy má sluníčko dostatečnou sílu. Do vířivky bez ohřevu napustíte vodu a čekáte, až ji ohřeje slunce, stejně jako v bazénu. Výhodou jsou téměř nulové náklady na provoz (kromě vody a samotné koupě), ale je těžké dosáhnout dostatečně teplé vody pro perfektní koupel.
Pro relax takřka po celý rok doporučujeme koupit vířivku s ohřevem. Poskytne teplou lázeň kdykoli si vzpomenete - venku od jara až do podzimu. Sice spotřebuje elektřinu, ale zato ji využijete opravdu naplno a nemusíte spoléhat na počasí. Neztratí se ani v zimě, stačí jí najít vhodné umístění v interiéru. Zákazníci rádi používají nafukovací vířivky třeba ve vinném sklípku, nebo v zimní zahradě.
Velikost, objem a počet osob
Pokud netušíte, po jak velké vířivce se dívat, nejprve si vyjasněte, kolik osob ji využije. Zamyslete se, kolik je členů ve vaší domácnosti a zda chcete menší vířivku pro relax ve dvou, nebo budete zvát i přátele, či se chcete koupat s celou rodinou. Myslete na to, že od velikosti a objemu se odvíjí cena za provoz – napouštění a ohřev vody.
- Pro 2 osoby doporučujeme tvar oválu/kruhu a vířivku s objemem minimálně 500 litrů.
- Pro 4 osoby je ideální obdélníková, nebo čtvercová vířivka v objemu alespoň 700 litrů.
- Pro 6 osob pořiďte vířivku s objemem nejméně 900 litrů.
Parametry mobilní vířivky, podle kterých vybírat
Až si vyberete typ ohřevu a vhodnou velikost vířivky, můžete zkoumat další parametry, které vířivky mají. Jsou to zejména:
- počet vzduchových trysek: obvykle 110-150 s možností bublinek a masáže;
- masážní trysky: některé vířivky disponují i speciálními masážními tryskami;
- maximální výhřev vody a rychlost ohřevu: ohřev zpravidla do 42°C (min. 1200 W);
- typ filtrace: většinou kartušový filtr;
- materiál povrchu vířivky: nejčastěji se setkáte s laminovaným PVC s efektem kůže;
- ochrana vířivky: plachta, nebo termoizolační kryt, který drží teplotu vody;
- dálkové ovládání: jednoduché a pohodlné ovládání na dálku, může být i bezdrátové
- typ vody: sladká/slaná – existují i speciální vířivky se salinátorem, díky kterým si můžete dopřát koupel jako v moři s benefity slané vody.
TIP: K vířivce se vám mohou hodit další zahradní doplňky – clony pro soukromí, přístřešek, výklopný slunečník a další. Více tipů najdete v článku o příslušenství k nafukovací vířivce.
Kolik stojí mobilní vířivka na zahradu?
Ceny nafukovacích vířivek se odvíjí od velikosti vířivky a jejích vlastností. Vířivku s automatickým ohřevem vody různých velikostí pořídíte v rozmezí 10-20 000 Kč, speciální vířivky s nejmodernější technologií včetně systému slané vody se mohou vyšplhat ke 30 000 Kč a více.
Pokud váš rozpočet není velký, raději dále šetřete, protože v této oblasti se nevyplatí kupovat nejlevnější produkty na trhu. Levné zahradní vířivky se mohou brzy opotřebovat, gumový povrch u podezřele levných výrobků není kvalitní a hrozí prasknutí. Navíc u nejlevnějších vířivek často chybí automatický ohřev, bez kterého bude voda ve vířivce po většinu roku studená.
Mobilní vířivka Aspen patří k levnějším. Pořídíte ji už za 12 990 Kč
Nejoblíbenější značky a typy přenosných vířivek
Čtěte recenze na hodnotících portálech, vyslechněte si názor vašich známých a přátel, ptejte se prodejců. Díky tomuto průzkumu zjistíte, které značky stojí za koupi a jak se který model vířivky osvědčil.
Prodáváme léty a našimi zákazníky prověřené značky Belatrix a Netspa. Nově jsme do nabídky zařadili luxusní mobilní vířivky Octagon se salinátorem od výrobce Intex. Pokud se vám nechce za vířivku utrácet příliš, doporučujeme nové levné vířivky Bohemian a Izy spa. Obě jsou kompaktní, což oceníte, pokud máte k dispozici jen omezený prostor na zahradě, či chatě. Skvěle plní funkci rodinného relaxačního místa a děti je milují! Samozřejmě nezapomeňte vaše ratolesti při koupeli hlídat.
Mobilní vířivka Belatrix LUXURY najde uplatnění i přímo na terase
Instalaci a údržbu zahradní vířivky zvládne každý
Bazénová chemie není (skoro) žádná věda a hravě si s ní poradíte, stejně jako s montáží, které je hotová za pár desítek minut. Dáme vám pár užitečných rad, ale vždy postupujte podle návodu od výrobce.
Postup montáže mobilní vířivky a uvedení do provozu
Smontování vířivky naprosto jednoduché. Stačí vybrat vhodné místo (ideálně rovná plocha a zkontrolujte, aby na ní nebyly ostré předměty, jako jsou kamínky apod.). Můžete použít podložku. Rozprostřete vířivku na zem, připojte k elektřině a připojte přiloženou nafukovací hadici.
Po nafouknutí na zásuvkovém PRCD stiskněte tlačítko reset a na ovládacím panelu tlačítko bubble. Připevněte kartušový filtr a vířivku naplňte vodou tak, aby hladina vody byla mezi ryskami min a max (jsou na vířivce vyznačeny). Automatický ohřev se postará o teplou vodu - většinou je rychlost ohřevu okolo 1,5 °C-2,5 °C za hodinu.
Jak udržovat přenosnou zahradní vířivku
Ať už se jedná o údržbu vody v domácím bazénu nebo vířivce, vždy jsou základním prvkem správně zvolené přípravky bazénové chemie. Jak postupovat? Než začnete do vířivky bezmyšlenkovitě nalévat první chemický přípravek, který vám v obchodě nabídli, přečtěte si návod od výrobce. Doporučujeme bezchlórovou chemii do vířivky – set obsahující vše, co k údržbě vířivky potřebujete.
Obecně péče o vířivku probíhá v následujících krocích:
- Změřit pH vody: změříte jej speciálním testerem, který bývá součástí balíčků pro údržbu vířivky, nebo jej zakoupíte i samostatně. V návodu od výrobce zjistíte hodnotu, která by ve vířivce měla být.
- Upravit pH vody: pomocí přípravků na zvýšení, nebo snížení pH docílíte požadovaného pH dle návodu.
- Desinfikovat: dávka přípravku zajistí, že se ve vířivce nebudou tvořit řasy a bakterie.
- Zkontrolovat pH: po desinfekci opět zkontrolujte pH, zda je na správné hodnotě, případně jej opět upravte.
- Vyčistit filtr: kartušový filtr vyjměte, zkontrolujte a vyčistěte. Stačí pod proudem teplé vody, při používání vířivky ideálně každý den.
Stanovené kroky je třeba opakovat pravidelně, alespoň 1× týdně. Používejte přípravky určené přímo pro vířivky. Pokud máte vířivku napuštěnou celoročně, nejméně 3× za rok kompletně vyměňte vodu a vyčistěte vnitřek. Jestliže se nekoupete příliš často, je lepší po každém použití vířivku vypustit a dle potřeby znovu napustit.
K nafukovacím vířivkám Deluxe Octagon dostanete praktickou tašku na přenášení
Shrnutí: 10 výhod nafukovací vířivky
- Bublinková lázeň má prokazatelné pozitivní účinky na naše tělo: odplaví stres, snižuje vysoký tlak a zlepšuje krevní oběh, pomáhá snižovat bolest zad, svalů a kloubů. Příjemně uvolní svaly a promasíruje pokožku.
- Díky možnostem vířivky se salinátorem si můžete dopřát relax ve slané vodě jako u moře.
- Užijete si v ní plno zábavy s rodinou, přáteli nebo partnerem.
- Nafukovací vířivku můžete používat venku i uvnitř a kdykoli ji přemístit.
- Mobilní vířivka není náročná na prostor, nevyžaduje stavební úpravy.
- Regulace teploty vody s možností vyhřátí až na 42 °C.
- Montáž je rychlá a jednoduchá – do 15-30 minut máte hotovo.
- Mnohem nižší pořizovací cena než u klasické vířivky – už od 10 000 Kč.
- Nízké provozní náklady a snadná údržba.
- Možnost celoročního provozu – relaxujte klidně i v zimě.
Další úlovky z blogu
Prakticky i zábavně ze světa nábytku a zahrady
Zimní zahrady: Jak vytvořit útulný venkovní prostor
Zimní zahrady jsou skvělým způsobem, jak si užít venkovní prostor i během chladných měsíců. V tomto článku vám poradíme, jak správně vybavit zimní zahradu, jaký nábytek a dekorace zvolit a jak zajistit, aby byla vaše zahrada pohodlná a příjemná i v zimě. Inspirujte se našimi tipy pro útulný…
Nadčasová elegance: Jak správně pečovat o teakový zahradní nábytek na podzim
Teakový nábytek má fascinující historii. Pochází z jihovýchodní Asie, kde byl ceněn pro svou odolnost a krásu. Jeho schopnost odolávat vlhkosti, hnilobě a škůdcům ho činí ideálním pro venkovní použití. V Evropě se stal populárním během koloniální éry, kdy britští obchodníci přivezli tento kvalitní…
Nejen letní záležitost. Jak využít solární sprchy i na podzim
Solární sprchy nejsou jen na léto. Jejich využití je mnohem širší. Objevte, jak vám tato ekologická a praktická investice zpříjemní i chladnější měsíce. Co je solární sprcha? Solární sprcha je zařízení, které ohřívá vodu pomocí sluneční energie. Sluneční paprsky jsou absorbovány speciálním…
Jak připravit zahradní nábytek na zimu
Před příchodem zimy je důležité správně připravit zahradní nábytek, aby vydržel nepříznivé podmínky a byl připraven na další sezónu. Poradíme vám, jak správně ošetřit a uskladnit různé druhy materiálů, od dřeva po kov a plast. Nezapomeňte na správnou údržbu a ochranu, která prodlouží životnost…