Jak zazimovat zahradní nábytek
Sezóna posezení venku pomalu končí. Pokud si ji chcete ještě trochu prodloužit, pomohou venkovní elektrické ohřívače. Až nastane správný čas na uložení posezení, lehátek, houpačky a dalších zahradních doplňků k zimnímu spánku, oceníte naše praktické tipy. Povíme si, jak vyčistit a zazimovat zahradní nábytek tak, abyste ho měli na jaře připravený v plné kondici.
Nejmenší nároky na zazimování má nábytek umělý ratan a kov, naopak největší dřevo. Židle a stoly z umělého ratanu či kovu zkontrolujte, utáhněte spoje, očistěte je hadříkem a můžete rovnou uschovat. Dále v článku se dozvíte, na co si při tom dát pozor. Dřevěnému nábytku věnujeme samostatnou kapitolu.
Péče o dřevěný nábytek po sezóně
Všechny zahradní prvky ze dřeva včetně hřiště, pískoviště, pergoly, trámů terasy a latí plotu je třeba celoročně chránit, a to hlavně před nepříznivým počasím. Déšť a sníh jim moc nesvědčí.
Jak pečovat o dřevěný nábytek před zimou?
- Posezení zbavte listí a nečistot. S tím výborně pomůže tlaková myčka (vapka). S mastnými fleky a plísní si dobře poradí speciální čistič na dřevo. S přípravky raději neexperimentujte, dřevo je citlivý materiál a agresivní čističe mohou narušit jeho strukturu.
- Pro ošetření a výživu nábytku ze dřeva je určen teakový olej, který proniká hluboko do jeho struktury. Nanášejte ho pečlivě flanelovým hadříkem, houbičkou nebo štětcem. Tradiční husté laky a vosky by mohly dřevo ucpat a znehodnotit.
- Nezapomeňte povolit šrouby, promazat je a znovu utáhnout.
TIP: Přečtěte si článek věnovaný teakovému oleji. Dozvíte se podrobnosti o jeho složení a účincích a zjistíte, jak velké balení budete potřebovat. Nechybí ani návod na použití teakového oleje.
Zahradní teaková sestava Harmony si také zaslouží péči před zimou
Kam schovat zahradní posezení v zimě?
K zazimování nábytku je ideální místo, které je dobře větrané a suché. Může to být garáž, technická místnost, nebo zahradní domek, do kterého se vejde taky sekačka nebo gril (stačí koupit větší domek). Variantou zimního skladování je umístění venkovního nábytku dovnitř - do haly či některé z méně využívaných místností v bytě či domě.
Skladnost byste měli zohledit už při výběru zahradního nábytku, obzvlášť, pokud s úložným prostorem věčně bojujete. Dnes jsou k dostání stohovatelné židle, skládací stoly a křesla a další vychytávky pro úsporu místa. S nábytkem, který už máte doma, si však budete muset poradit. Pomohou také obaly na nábytek.
Do plechového zahradního domku s plochou 292×193 cm uschováte spoustu věcí
Nábytek zakryjte, aby se neušipinil a nenavlhnul
„Máme židle z umělého ratanu a k tomu hliníkový stůl normálně na otevřené terase, používáme zatahovací markýzu. Na zimu dáme židle do sklepa, stůl zůstává venku, ale klidně by mohl být i jen přikrytý plachtou, sousedi mají stejný a taky jen přikrývají,“ uvádí p. Petra v diskuzi na serveru Mimibazar.cz.
Petře bychom poradili, že mnohem lépe než plachta budou sloužit pevné PVC obaly na zahradní nábytek. Jsou k dostání v různých velikostech na malé, střední i velké posezení, nebo na stohované židle a houpačky. Když vám chybí prostor pro uskladnění, s obalem nábytek přečká zimu přímo na terase. Navíc obaly využijete i v sezóně, kdy posezení ochrání před deštem.
Postup zazimování zahradního nábytku
- Kovový, hliníkový, plastový, polyratanový zahradní nábytek – očistěte před zimou neabrazivním čisticím prostředkem a uskladněte ho v suché větrané místnosti. Nemáte-li prostory na uskladnění rozměrnějších kusů, využijte obaly na nábytek a alespoň jednoduché zastřešení. Moderní zahradní nábytek z kovu a umělého ratanu dokáže odolat i horšímu počasí.
- Dřevěný nábytek – smrkový a borovicový může před zazimováním potřebovat nový lazurovací nátěr. Exotické dřevo (teak, akácie, meranti, durian, eukalyptus) každoročně ošetřete teakovým olejem. Také kovové spoje vyžadují pravidelnou údržbu: povolení, natření a teprve po uschnutí opětovné namontování. Poté nábytek uschovejte do garáže, suchého sklepa, či zahradního domku, nebo alespoň překryjte plachtou na nábytek.
Údržba zahradního nábytku je velmi důležitá. Jen s poctivou péčí vám bude zahradní set, lavička, lehátko či houpačka dělat radost a dobře sloužit dlouhá léta. Pokud vám něco ohledně údržby po sezóně není jasné, neváhejte se na nás obrátit - můžete napsat, nebo zavolat.
Další úlovky z blogu
Prakticky i zábavně ze světa nábytku a zahrady
Zimní zahrady: Jak vytvořit útulný venkovní prostor
Zimní zahrady jsou skvělým způsobem, jak si užít venkovní prostor i během chladných měsíců. V tomto článku vám poradíme, jak správně vybavit zimní zahradu, jaký nábytek a dekorace zvolit a jak zajistit, aby byla vaše zahrada pohodlná a příjemná i v zimě. Inspirujte se našimi tipy pro útulný…
Nadčasová elegance: Jak správně pečovat o teakový zahradní nábytek na podzim
Teakový nábytek má fascinující historii. Pochází z jihovýchodní Asie, kde byl ceněn pro svou odolnost a krásu. Jeho schopnost odolávat vlhkosti, hnilobě a škůdcům ho činí ideálním pro venkovní použití. V Evropě se stal populárním během koloniální éry, kdy britští obchodníci přivezli tento kvalitní…
Nejen letní záležitost. Jak využít solární sprchy i na podzim
Solární sprchy nejsou jen na léto. Jejich využití je mnohem širší. Objevte, jak vám tato ekologická a praktická investice zpříjemní i chladnější měsíce. Co je solární sprcha? Solární sprcha je zařízení, které ohřívá vodu pomocí sluneční energie. Sluneční paprsky jsou absorbovány speciálním…
Jak připravit zahradní nábytek na zimu
Před příchodem zimy je důležité správně připravit zahradní nábytek, aby vydržel nepříznivé podmínky a byl připraven na další sezónu. Poradíme vám, jak správně ošetřit a uskladnit různé druhy materiálů, od dřeva po kov a plast. Nezapomeňte na správnou údržbu a ochranu, která prodlouží životnost…